Zánět středního ucha
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha je jedním z nejčastějších onemocnění v kojeneckém a batolecím věku. V prvních dvou letech života jej alespoň jednou prodělají dvě třetiny dětí.
U většiny dětí se zánět středního ucha rozvine jako následek nachlazení. Důvodem, proč tímto onemocněním trpí nejmenší děti, je především nedostatečně vyvinutá imunita a s tím spojená častější virová onemocnění horních cest dýchacích. Další důvod je anatomický - Eustachova trubice, která spojuje nosohltan a střední ucho, není u nejmenších dětí zcela vyvinutá (je kratší a má jiný tvar) a neplní proto dobře svou ochrannou funkci.
Častěji se zánět středního ucha objevuje u:
Příznaky zánětu středního ucha
Kdy kontaktovat lékaře
Dítě, u kterého je podezření na zánět středního ucha, by měl lékař vidět vždy. Lékař provede tzv. otoskopii, tedy prohlédne pomocí speciálního zrcátka ušní bubínek a posoudí změny způsobené zánětem.
Léčba zánětu středního ucha
Lékař obvykle předepíše ke zmírnění bolesti u dítěte ušní kapky. Na snížení teploty a zmírnění bolesti je možné také podat:
- paralenové čípky – je možné je podávat od narození,
- ibuprofen (v různé formě) – sirup, čípky, tablety
- dítěti nikdy nepodávejte acylpirin, ten může vyvolat onemocnění, které může být pro dítě smrtelně nebezpečné (tzv. Reyův syndrom).
Pokud nedošlo k samovolné perforaci bubínku, může lékař v některých případech provést tzv. paracentézu, tedy proříznutí bubínku, která uvolní tlak nahromaděné tekutiny ve středním uchu. U rozvinutého zánětu jsou předepisována antibiotika.
O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.
zdroj: www.maminkam.cz