Po příchodu z porodnice

 

Pokyny po propuštění z porodnice

 

 

·     Očkovací průkazy: - vyplnit první stranu, zapamatovat si rodné číslo, nosit s sebou do poradny

·     Přečíst si propouštěcí zprávu, znát porodní hmotnost a délku, vědět, jak probíhal porod.

           Zprávu dát OL, ev. si ofotit.

Pojistit dítě u téže pojišťovny jako matka (s sebou: rodný list dítěte, OP, legitimace pojišťovny), co nejdříve!

·     Kojení: od příchodu z porodnice doma při kojení střídat prsy (každé kojení -jiný prs). Dítě potřebuje přední sladké mléko na pití a zadní tučné mléko na jídlo. Jen při potřebě pouze pití (velké horko) je možno kojit střídavě během jednoho kojení, dítě vypije jen to přední mléko na pití. Nedávat čaj!

Kojit tak často a tak dlouho, jak dítě potřebuje (ale ne déle než 45 min, nesmí u toho spát nebo si hrát, kojení nesmí bolet = dumlání bradavky), v pohodlné poloze, v klidném prostředí. Zpočátku chce dítě sát stále, vyžaduje kontakt s matkou, je to pro ně pocit jistoty, ale není třeba, aby sálo prs, stačí dát malíček dítěti do úst.    

Při zatvrdlinách v prsu: Paralen (3x1), mezi kojením studené až ledové obklady, ev. z měkkého tvarohu, před kojením prs nahřát, naklepat, promasírovat směrem k bradavce, odstříkat a uvolnit dvorec, dítě přikládat bradou ve směru retence (zatvrdliny).

Přebytky mléka: za pár dní se množství mléka upraví podle potřeby dítěte, bude se vytvářet jen tolik mléka, kolik dítě potřebuje, prsy se budou zdát prázdné, ale neznamená to nedostatek mléka. Mléko se tvoří až ve chvíli sání.

Odstříkávání: pokud potřebuje matka odejít v době krmení dítěte (nebo má zpočátku velké přebytky a má problémy) je možné mléko čistýma rukama do vyvařené lahvičky odstříkat a uložit do lednice (až na 24 hod), poté ohřát ve vodní lázni (ne v mikrovlnné troubě) a spotřebovat, již znova neohřívat. Mléko lze i zmrazit, jednotlivé dávky vrstvit na sebe a uchovat v mrazáku 3 měsíce. Poté rozmrazit při pokojové teplotě a do 24 hod spotřebovat. Novorozencům raději mléko nepodávejte lahví - jen lžičkou, sondou, stříkačkou - než si spolehlivě zafixují sání z prsu, jinak by je snadné sání z lahve mohlo odstavit.

Odříhávání, nadýmání: dítě necháváme odříhnout po každém kojení, (někdy i v průběhu kojení) tak, že si děcko položíme bříškem na hrudník a rameno (dítě se nám dívá přes rameno), nebo dítě opíráme zádíčky o svůj hrudník. Pokud dítě trpí nadýmáním, bolestivě se napíná, pláče, kroutí se, můžeme mu pomoci masírováním bříška teplou rukou ve směru pohybu hodinových ručiček, nebo nahřátou plenu položíme děcku na bříško, nebo si děcko položíme nahým bříškem na své nahé břicho. Děťátku zahřejeme bříško a ještě mu navodíme další příjemné pocity.

Není třeba kupovat speciální masti proti nadýmání (Pupík).

Do konce 6. měsíce výlučně kojit, žádný čaj, ovocné šťávy. Zatěžují předčasně ještě nevyzrálý trávicí a imunitní systém, ledviny, ředí mléko = bolesti břicha.

Pouze dodávat - vitamin D -  1 kapku 1x denně od 14. dne do 18 měs. věku

 - vitamin K - miminko dostalo Kanavit injekcí do svalu už v porodnici, dále se již nepodává.

Pokud dítě stojí na váze, nebo začne opět pít i v noci: (1. a 3. měsíc) nedávat hned dokrm, není to „řídkým mlékem matky“, dítě jen potřebuje vyšší dávky mléka nebo mléko zralejší, je v období růstového spurtu (zrychlení), a roste do délky, tak nepřibývá na váze. Může to trvat i 14 dní, nevzdát se a snažit se o zvýšení tvorby mléka. Mléko NIKDY není slabé, řídké apod. Mléko buď je, nebo není, ale pokud je, je vždy kvalitní.

Povzbuzení laktace: odpočinek, psychická pohoda, správná výživa + stimulace tvorby mléka (častěji dítě přikládat, odstříkat přední mléko, cca 10-30 ml, pak kojit, střídat během jednoho kojení několikrát oba prsy, kojit dítě i v noci - častější dráždění bradavky při kojení způsobí do 2 dnů hormonálně zvýšení tvorby mléka.

Dítě má dostatek mléka když: pomočí 6-8 plen za den, přibývá na váze, má typickou kojeneckou stoličku (míchaná vajíčka, velká rozdílnost četnosti: v každé pleně nebo i jen 1x za 5 dní), dítě vypadá spokojeně, mezi krmením spí nebo klidně bdí.

Dudlík: raději do 6 týdnů dítěti nedávat, musí si zafixovat techniku kojení

 

Horká linka na kojení: 261 082 424 (Ústav mateřství - Krč) pro informace

 

Výživa matky při kojení: dostatek tekutin, mléčné výrobky, mléko jen pokud matce chutná (pokud je pije s odporem, nahradit jinými mléčnými výrobky), ovoce, zelenina, tj. vyvážená zdravá strava.  Nevhodné: sladké ovocné šťávy, káva, alkohol, tučné jídlo (i smetana), silný čaj, bublinkové vody, nadýmavé, kořeněné nebo aromatické jídlo (květák, zelí, kapusta, luštěniny, cibule, česnek, jahody, kivi), ale je to velmi individuální, je třeba vyzkoušet.

Léky při kojení: většina léků v běžné dávce dítěti neškodí, i když přestupuje do mléka (většina antibiotik, Paralen, antikoncepce), NE: acylpyrin.

Kouření při kojení: pokud není možno se kouření vzdát, pak pokud možno počet cigaret omezit a kouřit po kojení, škodí i pasivní kouření matky i dítěte.      

Péče o dítě: držení dítěte - v klubíčku, pokud je hlava v záklonu, dítě to dráždí a je neklidné, (v náručí, zády k sobě, na klíně - vždy musí brada dítěte směřovat k hrudníku)

Polohování: postýlka nohama nebo stranou k oknu, nikdy ne hlavičkou, dítě se otáčí za světlem a zaklání hlavu. Střídat umístění zdroje podnětů - světlo, hračky, člověk -  aby to nutilo dítě ke změnám polohy hlavy. Pokud dítě stáčí hlavu výhradně k jedné straně, nutno umístit podněty na opačnou stranu postýlky. Přes den v bdělém stavu pokládat na chvíli na bříško, pod dohledem, stimulovat dítě ke zvedání hlavičky, ale na bříšku nespat!!

Přebalování: trochu si zacvičit, pohybem hračky vést dítě k otáčení hlavy na obě strany, kolínka k bříšku, při poloze na bříšku pokrčit ručky, lokty k tělu, dívat se na dítě, které leží na břiše, z úrovně jeho očí, ne výše, vede k záklonu hlavy.

Pleny: při výměně pleny vždy omýt zadeček pod tekoucí vodou, po stolici mýdlem, osušit, namazat. Vlhké kapesníčky používat jen, pokud není k dispozici tekoucí voda (na výletě, u lékaře apod.) U chlapečků do roka věku nepřetahovat předkožku na přirození, nebo jen velmi jemně,  NE násilím, omývat teplou vodou a mýdlem, u holčiček omývat genitál velmi pečlivě, stolici očišťovat směrem ke konečníku, omývat i mezi stydkými pysky teplou vodou a mýdlem, ale nemazat tam žádnou mastí. (Zde vznikající bílý mázek je nutno denně omývat. Při nedostatečné hygieně by mohlo dojít ke slepení stydkých pysků, což je pak nutno řešit i chirurgicky.)

Koupání:  Dokud se nezahojí pupeční pahýl a pupek není kryt kůží, nesmí se ponořit pod hladinu vody ve vaničce. Do pupku (otevřená rána) se nemá nedostat voda, ve které se koupe i konečník, který je vždy zdrojem bakterií (nebezpečí infekce). Ani po zhojení pupku není nutno dítě denně koupat ve vaničce, stačí osprchovat. Hlavně umývat zadeček mýdlem, zbytek těla stačí opláchnout vodou. Pozor, neopařit, vždy kontrolovat teplotu vody! Pupek vždy po koupání do hloubky vyčistit štětičkou. Do zhojení i několikrát denně peroxidem vodíku nebo lihem (z lékárny), dle potřeby, dítě to nebolí. Oči, uši, nos čistíme každý den, hlavně po koupání, případně dle potřeby. Oči:  Pokud jsou v koutcích očí ospalky, kápneme do každého očka 1 kapku Ophtalmo-Septonexu (z lékárny) a vytřeme oči ve směru od vnitřního koutku ven, možno použít i vodu z vodovodu (borová voda se již nepoužívá). Uši: čistíme jen, když ve zvukovodu vidíme maz. Čistíme tlustými dětskými tyčinkami do uší a jen vstup do zvukovodu, nesmíme zatlačit maz do ucha. Nepoužíváme tenké tyčinky s vatou!, nebezpečí poranění. Nos: Čistíme, když nečistotu vidíme, nebo slyšíme, že dítě funí nosem. Pokud má dítě rýmu, můžeme nosánek opatrně vytřít štětičkou namočenou do dětských nosních kapek Nasivin (z lékárny). Hleny odsáváme, vhodná odsávačka na vysavač, není třeba se obávat zranění dítěte podtlakem z vysavače.

Péče o kůži po koupání: nepoužívat dětské pěny do koupele (alergizují). Po koupání důkladně, ale jemně osušit (netřít), namazat kožní záhyby (rybí mast z lékárny při opruzení, jinak stačí olej, ale ne masti s příměsí  pudru, to dráždí pokožku), ostatní kůži, pokud je suchá, promastit olejem (slunečnicový olej z lékárny nebo jiný dětský neparfemovaný olej).

Nehty: novorozencům raději nestříháme, jsou zatím srostlé s kůží prstu a snadno může dojít k zastřižení. Genciánou (z lékárny) zafialovíme případné záděrky, které jinak mohou být místem vstupu infekce. Pokud se dítě škrábe v obličeji, přetáhneme mu rukávy přes ručky nebo navlékneme bavlněné rukavičky. Stříháme ostrými špičatými nůžkami (jako na kůžičku). „Dětské“ nůžky s kulatými špičkami jsou tupé a nehet ohnou.

Oblékání dítěte: Položíme-li dítěti svou rozevřenou dlaň na nosánek a cítíme, že nás studí do dlaně, je děcku zima, pokud má v zavinovačce nebo ve fusaku studené nohy, je mu zima. Pokud je dítě v zátylku nebo mezi lopatkami zpocené, je mu horko. Dítě nesmí ležet v průvanu nebo na slunci. Některé neklidné dráždivé děti se samy budí svými prudkými pohyby, pokud jsou v zavinovačce, omezuje to jejich pohyblivost a děti klidněji spí.

Vycházky: záleží spíš na kondici matky, první procházka krátká, dále prodlužovat dle teploty a počasí, ven nechodíme při teplotě pod - 5 st.C, nebo pokud je velký vítr, který zvedá prach.

 

 

 

Co koupit pro miminko?

 

1)    Paralen 100mg čípky, při bolesti a horečce, dát do lednice

2)    Ophtalmo-septonex kapky – při zánětu spojivek nebo Ocu-flash kapky

3)    Líh či peroxid vodíku – na dezinfekci pupku

4)    Rybilka, Sudocrem, Bepanthen nebo jiná mast na opruzeniny

5)    Bepanthen – na hojení drobných ranek na kůži nebo praskliny bradavek

6)    Slunečnicový olej – k promašťování kůže dítěte, není třeba žádná drahá kosmetika

7)    Dětský šampon, na vlásky se nemá používat mýdlo

8)    Dětské neparfemované mýdlo

9) Štětičky na čištění uší (zesílené, ty pro děti) a nosu ( normální tloušťky)

10) Libenar, Otrivin kapky, nosní kapky pro novorozence a kojence

11) Rektální teploměr, je spolehlivější než ušní

12) Nůžky na nehty – nekupovat zaoblené „pro děti“ (jsou tupé, nehtíky se v nich ohýbají), koupit ostré špičaté nůžky „na kůžičku“, používat jen pro dětské nehty.

13) Odsávačka na hleny – nejlepší je ta, která se napojuje na vysavač (např.BABY-VAC dětská odsávačka hlenů Babyvac Arianna nebo Nosátko), nebo aspoň ústní odsávačka s hadičkami (ne s balonkem, ta je neúčinná).

 

 

Není třeba:

Genciánová violeť – podle nejnovějších doporučení se nesmí používat, příliš se vstřebává kůží a sliznicí

Borová voda na čištění očí – již se nepoužívá

Drahá kosmetika – platíte za značku, účinek je stejný, ne-li horší, kvůli parfemaci

Pěna do koupele – novorozenec a malý kojenec ji stejně nesmí používat – kvůli dráždění jemné pokožky

Dětský pudr nebo veškerá kosmetika, která pudr obsahuje – pudr kůži neprospívá, zvlhne, vytvoří žmolky, které naopak dráždí

 

Doporučení  pro spánek  kojenců  jako prevence  SIDS:

(Sudden infant death syndrom = syndrom náhlého úmrtí kojence)

Vážení rodiče,

účelem této informace není vzbudit ve Vás strach a znepříjemnit Vám krásné období prvních měsíců života vašeho dítěte, ale seznámit Vás s rizikem stavu zvaného Syndrom náhlého úmrtí kojence a možnostmi jeho částečné prevence.

 

Syndrom náhlého úmrtí kojence znamená smrt dítěte v prvním roce života (nejčastěji do 6 měsíců), ke které dochází zcela neočekávaně. Dosud zcela zdravé dítě je nalezeno ve své postýlce mrtvé a příčina není objasněna.

 

Protože příčina SIDS není známa, není možná ani úplná prevence. Je však známo několik rizikových faktorů, které by měly být známy rodičům i ostatním dospělým, kteří budou o dítě v prvním roce pečovat. K těmto faktorům patří:

 

1. Kouření matky v těhotenství a obecně kouření v domácnosti, kde dítě bydlí.

2. Výživa z lahve namísto kojení v prvních 6 měsících života.

3. Spánek dítěte v poloze na břiše.

4. Spaní v noci v samostatné místnosti (odděleně od rodičů).

5. Spaní v noci v posteli rodičů.

6. Spaní na měkkém podkladu, přikrývání obličeje dítěte ve spánku pokrývkou.

 

Ke snížení rizika SIDS byste měli dodržovat následující pravidla:

·     Nekuřte v bytě, kde dítě bydlí.

·     Snažte se o plné kojení Vašeho dítěte do 6 měsíců věku.

·     V době, kdy Vaše dítě bez dozoru spí, ukládejte je na záda.

·     V noci dávejte své dítě spát do Vaší ložnice, ale do jeho vlastní postýlky.

(tedy blízko lůžka rodičů, ale mimo ně)

·     Ukládejte dítě ke spánku do lůžka s pevným podkladem, (nikoli na polštář apod.) a nepřikrývejte ve spánku jeho obličej.

 

SIDS je vzácný a vyskytuje se méně než u jednoho dítěte z tisíce narozených. Při dodržování uvedených pravidel snížíte jeho pravděpodobnost na minimum..