Přírodní medicína na kašel



Tymiánový sirup na kašel

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

je k odhlenění, namísto Mucosolvanů atd. Pomáhá i při větší rýmě.

1 sáček tymiánu (8-9 gramů), 200 gr cukru, 250 ml vody

POSTUP PŘÍPRAVY

Vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně.
Musíme přidat celý sáček tymiánu ( jeden, kupovaný tymián) a nechat louhovat do vychladnutí. Scedit, a po lžičkách třeba 5 krát denně podávat.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku!!!! Dávám medicínu do skleněné lahvičky.
Vydrží dlouho. Skladovat v ledničce.
A dětem moc chutná.

 

Komerčně vyráběný přípravek:

----------------------------------------------

 

Podrobný popis výrobku Phyteneo Tymiánový sirup od 1 roku 250ml

 

Phyteneo Tymiánový sirup od 1 roku 250ml

Tymiánový sirup podporuje ředění hlenu a jeho odkašlávání, usnadňuje dýchání při akutních a chronických zánětlivých onemocněních dýchacích cest.

Použití
Podává se přímo na lžičce. Je vhodný pro děti od 1 roku.
Případný zákal je způsobený vysokým podílem rostlinného výtažku a nesnižuje jakost přípravku. Před použitím protřepejte.
Uchovávejte při teplotě do 25oC. Ukládejte mimo dosah dětí. Přípravek je doplněk stravy. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Dávkování
Děti od 1 až do 3 let: 2,5 ml (polovina čajové lžičky) 2-3 x denně.
Děti od 3 až do 12 let: 5 ml (jednu lžičku) 3-5 x denně.
Dospělí: 10 ml (polévková lžíce) 3-5 x denně.

Složení
Čištěná voda, glukosa, fruktosa, extrakt natě tymiánu (Thymi vulgaris), Menthae piperitae etheroleum (0,1%), Anisi etheroleum (0,1%), sorban draselný (konzervant).

Energetická hodnota 100 g sirupu:
260 kcal ( 1100 kJ)
bílkoviny < 0,1 g , tuky < 0,1 g , sacharidy 67 g , extrakt z 4 g natě tymiánu (v BIO kvalitě)

Obsah
250 ml

Použitelnost
18 měsíců

Upozornění:
Tento produkt je registrovaný jako doplněk stravy. Nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Není určeno jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost vyznačena na obalu.

 

Na suchý kašel je výborný i olejový zábal (namočit plenku do teplého oleje (NE HORKÝ!), dát na hrudník a záda, zabalit igelitem (balím potravinářskou fólií dost dobře drží) a přikrýt dekou. Tak na 20-30 min. Do oleje je možné přidat i nějaké vhodné éterické oleje - eukalyptus, cypřiš apod.

 

 

MUCOPLANT JITROCELOVÝ SIRUP 1X100ML Sirup

Je určen jako podpůrná léčba při nemocech z nachlazení, kašli a zánětu průdušek a zahlenění dýchacích cest.

 

Phyteneo Jitrocelový sirup BIO 250ml

 

Expektorans. Vhodné i pro děti od 1 roku.

Jitrocelový sirup se používá zejména jako doplňková péče při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích cest (při katarech dýchacích cest, podráždění hltanu a při bronchitidě). Slizové látky a saponiny vytvářejí povlak na podrážděných sliznicích horních cest dýchacích, uklidňují ji a usnadňují vykašlávání.

složení:

Extrakt natě jitrocele v BIO kvalitě (4 g suché drogy na 100 ml).

použití:
Podává se přímo na lžičce. Je vhodný pro děti od 1 roku. Sirup podáváme během dne, nikoli ve večerních hodinách (nejpozději v 17 hodin), neboť v noci by uživatel byl nucený dále odkašlávat. Je vhodné zajistit dostatečný přísun tekutin. Pokud je kašel úporný, suchý a nesměřuje k odstranění hlenu je vhodné použít dále antitusika, která omezují dráždivé podněty z dýchacích cest a tlumí kašel. Kombinace antitusik a jitrocelového sirupu se nedoporučuje, pokud je přesto jejich kombinace nezbytná (např. noční úporný kašel), pak se expektorancia užívají během dne a antitusika během noci. Případný zákal je způsobený vysokým podílem jitrocelového výtažku a nesnižuje jakost přípravku. Před použitím protřepejte. Uchovávejte při teplotě do 25C. Ukládejte mimo dosah dětí. Přípravek je doplněk stravy. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

dávkování:
Děti od 1 až do 3 let: 2,5 ml (polovina čajové lžičky) 2-3 x denně.
Děti od 3 až do 12 let: 5 ml (jednu lžičku) 3-5 x denně.
Dospělí: 10 ml (polévková lžíce) 3-5 x denně.

 

 

Cibulový čaj - na kašel

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

cibule, majoránka, voda, med

POSTUP PŘÍPRAVY

Střední cibuli nakrájíme na kostičky a dáme vařit do cca 1 litru vody.
Až se začne vařit, chvíli povaříme, přisypeme hrstku majoránky, a jak přejde varem, zhasneme hořák, přikryjeme pokličkou a necháme asi 15-20 minut louhovat.
Scedíme, osladíme medem a za tepla vypijeme.
Podáváme několikrát denně.

Působí výborně proti kašli.
  

Cibulový sirup

Střední cibuli nakrájíme na kostičky či kolečka, hojně prosypeme cukrem, přikryjeme igelitem a necháme přes noc odležet v teple.

Podáváme několik lžiček sirupu denně. Má výrazně sladčí chuť než čaj a děti možná lépe tolerují.

 

 

Cibule jako přírodní lék

Cibule jako přírodní lék

Cibule se rozšířila do celého světa ze západní Asie, kde původně rostla divoce, jako planá rostlina. Protože místní obyvatelé brzy objevili její výrazně léčivé účinky a mnohostranné využití v kuchyni, přestěhovala se do zahrad a lidé ji začali šlechtit pro svou potřebu. Postupně se rozšířila do celého světa a dnes ji najdeme ve spoustě odrůd a typů.. bílé, žluté, červené, malé, velké, sladké, pálivé.. ať je jakákoli, v kuchyni je nepostradatelná a pro naše tělo zdravá a léčivá!

Léčivé látky obsažené v cibuli
Z pohledu lidového léčitelství je asi nejvýznamnější látkou obsaženou v cibuli allicin.
Cibule také obsahuje množství vitaminů a minerálů. Je bohatá na kyselinu listovou (acidum folicum , vitamin B9), ale i jiné vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E a karoteny. Z minerálů v cibuli nalezneme důležité prvky jako železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď, jód.. je opravdovou zásobárnou životně důležitých látek.

Cibule a léčení nemocí z nachlazení, angíny a chřipky
Hlavním rytířem v boji proti původcům těchto nemocí, je onen allicin - látka se silně antibiotickým účinkem v našem těle. Starý dobrý recept na kašel - šťáva z nakrájené cibule posýpané cukrem - je jedním z nejznámějších způsobů použití cibule při léčení nemocí respiračního ustrojí. Podobný účinek má také odvar z cibule, známý pod názvem cibulový čaj. Jak šťávu, tak čaj bychom v době nemoci měli užívat alespoň 3-4 krát denně, uleví našemu dýchání, zlepší odkašlávání a postupně zredukují ony mikroskopické vetřelce v našich dýchacích cestách. (Recept na šťávu z cibule: cibuli nakrájenou na kolečka posypeme 2-3 lžícemi cukru, šťávu pustí již za chvíli, podáváme několikrát denně 2-4 lžičky)
Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutin zase platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule, sice si malinko popláčeme, ale vězte, že ono štiplavé pálení v nose se dá chvíli vydržet. Účinné látky ve výparech z cibule nám pomohou s ničením mikroorganismů, které se uhnízdili na sliznici v našich dutinách a tam škodí.
I ostatní látky, jako jsou výše uvedené vitamíny a minerály, nám pomohou zkrátit dobu léčení, protože posílí obranyschopnost našeho těla.

Cibule a trávení
Cibule má mnoho příznivých vlivů na náš trávicí trakt. Posiluje žaludek a střeva, kde napomáhá udržet zdravou mikroflóru. Také zlepšuje chuť jídlu a následně i trávení potravy, protože stimuluje produkci žluče a žaludečních šťáv.

Cibule a krevní oběh
Cibule se už od nepaměti používá k redukci vysokého krevního tlaku. Silice a jiné účinné látky mohou opravdu velice efektivně snižovat vysoký tlak a při pravidelném užívání by u mnohých "lehčích případů" dokázaly nahradit některé chemické preparáty. Tento účinek se dá prokázat už několik chvil po její konzumaci - prostým změřením krevního tlaku před a po požití cibule.
Snižování hladiny škodlivého cholesterolu v krvi je dalším úžasnou vlastností této rostliny. Pomáhá předcházet zdravotním komplikacím, jako jsou křečové žíly, poruchy prokrvování (např. studené ruce a nohy), hemoroidy, ale i závažnějším, jako je např. infarkt.
Cibule celkově podporuje srdeční činnost a čistí náš cévní a žilní systém.
I diabetici by měli být velkými přáteli a častými konzumenty cibule, protože snižuje hladinu krevního cukru.
 

Vnější užití cibule
Cibule je známým a účinným lidovým lékem na bodnutí a štípnutí hmyzem - a opravdu účinným. Na postižené místo si co nejdřív přiložíme plátek čerstvé cibule, omezíme tak otok i nepříjemné svědění a zarudnutí.
Cibule se ale díky svým dezinfekčním a antibiotickým účinkům používá i k léčení kožních nemocí, jako jsou plíseň nebo bradavice. Na nemocné místo se má podle starých receptur přikládat kaše z drcené čerstvé cibule, a to na několik hodin a pravidelně, až do vyléčení. Někteří skeptici v tuto její sílu příliš nevěří, jiní upozorňují na možnost nepříjemného podráždění kůže, další na ni nedají dopustit a vřele ji doporučují, její antibiotický účinek je potvrzeným faktem. Při vnějším dlouhodobém používání čerstvé cibule na kůži je však potřeba vyšší opatrnosti a v případě jakékoli alergické reakce ji vysadit.

Cibule a prevence rakoviny
Cibule je stejně jako česnek stále objektem výzkumu pro své předpokládané a často studiemi prokázané protirakovinné účinky. Hovoří se o ní často ve spojitosti s prevencí rakoviny prostaty, žaludku a tlustého střeva, přičemž výzkum ještě jistě není u konce.

Jiné zajímavé účinky cibule
Cibule působí léčivě i na ledviny a močové cesty, kde pomáhá léčit zánětlivá a infekční onemocnění. Je také známá jako přírodní afrodiziakum, zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů a stimuluje libido.

Cibule v kuchyni
Cibule si u nás vybudovala postavení nepostradatelné ingredience při vaření většiny našich "klasických" jídel. Mnoho pokrmů by bez ní ztratilo svou typickou chuť a vůni, všechny ty omáčky, polévky, všemožně tepelně upravená masa, pomazánky, saláty.. je zeleninou i kořením, můžeme ji vařit, dusit, smažit, nakládat, nebo si pochutnávat na té nejzdravější - syrové.

Cibule je bezesporu královnou v naší kuchyni a má být na co pyšná! O to víc, že naši každodenní stravu významně obohacuje o spoustu léčivých a prospěšných látek, chrání a léčí naše tělo.